درباره ی دایناسور ها چه میدانید

میلیونها سال قبل، مدتهاپیش از آن كه بشری روی زمین باشد، دایناسورها وجود داشتند. دایناسورها، یكی ازانواع خزندگان ماقبل تاریخ هستند كه در دوران مزوزوییك، عصر خزندگان، میزیستند
دایناسورها جزء خزندگان بوده و اكثر آنها، از طریق تخم گذاری تولید مثل می كرده اند. هیچیك از دایناسورها پرواز نمی كرده اند و هیچكدام از آنها در آب زندگی نمی كرده اند. بزرگترین دایناسورها، بیش از 100فوت(30متر) طول و بیش از‌50 فوت(15 متر) ارتفاع داشته اند(مانند آرژنتینوزاروس، سیزموزاروس، الترازاروس، براكیوزاروس و سوپرزاروس). كوچكترین دایناسور، كومپوزوگناتوس (Compsognathus )،‌ به اندازه یك جوجه بوده است. اندازه اكثر دایناسورها، .بین این دو حد بوده است.
ساروپودهای(sauropodomorpha) گیاه خوار، بزرگترین موجوداتی هستند كه تاكنون روی زمین می زیسته اند اما نهنگهای آبی،‌ از همه انواع دایناسورها، سنگینتر هستند! تصور اینكه دایناسورها چه صدایی داشته اند، رفتار و حركات آنها چگونه بوده است، چگونه جفتگیری می كرده اند، چه رنگی بوده ان، و یا حتی تعیین اینكه فسیل آنها نر است یا ماده، بسیار مشكل می باشد.
هیچ كس نمی داند كه دایناسورها چه رنگی بوده اند یا نقش و نگار بدن آنها چگونه بوده است.
در زمانهای مختلف، انواع مختلفی ازدایناسورها زندگی می كرده اند:

بعضی از آنها روی دو پا راه می رفته اند(این دایناسورها، دوپا بودند)، بعضی روی چهار پا راه می رفتند(این دایناسورها، چهارپا بودند). بعضی از آنها هم می توانستند روی دو پا راه بروند و هم روی چهار پا.
در زنجیره تكامل مخلوقات، پرندگان از تروپودها (درومائوزاریدها) به وجود آمده اند، سینوزاروپتریكس نخستین دایناسور پرنده مانند است.
بعضی از دایناسورها بسیار سریع حركت می كردند(مانند ولوسیراپاتور_Velociraptor)، بعضی از آنها بسیار كند و سنگین حركت می كردند(مانند آنكیلوساروس_Ankylosaurus).
بعضی از دایناسورها،‌ زره داشتند،‌ بعضی شاخدار بودند بعضی هم یال، میخ یا زوائد دیگری داشتند. پوست بعضی از دایناسورها، بسیار ضخیم و ناهموار بود در حالیكه بعضی دیگر از دایناسورها، پرهای اولیه ای داشتند.اكثر دایناسورها، گیاهخوار بودند(كه گیاهخوار نامیده می شوند). مثلا تریسراتوپس، دایناسوری گیاهخوار بود.بعضی از دایناسورها، گوشتخوار بودند(كه گوشتخوار نامیده می شوند).مثلا تی ركس(T_rex) ، دایناسوری گوشتخوار بود.دایناسورها، در طی دوران مزوزوییك، حدود 165 میلیون سال بر زمین حكمفرمایی كردند، اما 65 میلیون سال قبل، به طور مرموزی منقرض شدند. دیرینه شناسان، با مطالعه بقایای فسیلی آنها، درباره دنیای ماقبل تاریخ به یافته های حیرت انگیزی رسیده اند.هنگامی كه دایناسورها می زیستند، قاره های زمین همه دركنارهم به صورت یك ابرقاره بزرگ بودند كه پانگه آ ، نامیده می شود. به علاوه هوای زمین هم بسیار گرمتر از حال حاضر بود. دایناسورها، حدود 65میلیون سال قبل، در انتهای دوره كرتاسه، كه فعالیتهای آتشفشانی و زمین ساختی متعددیرخ داد، منقرض شدند. در مورد انقراض دایناسورها، نظریات مختلفی وجود دارد. اكثردانشمندان این نظریه را قبول دارند كه برخورد یك شهابسنگ آسمانی، باعث تغییرات شدیدآب و هوایی شده است و دایناسورها نتوانسته اند خود را با شرایط جدید وفق دهند. دایناسورها، 65 میلیون سال قبل، به علت تغییرات شدید زیست محیطی، كه ناشی از برخورد یك شهابسنگ به زمین بود، ‌منقرض شدند.
احتمالا پرندگانامروزی، باقیمانده دایناسورها هستند. تمام چیزی كه از دایناسورها باقی ماندهفسیلهای آنهاست و احتمالا پرندگان. فسیلهای دایناسورها، در همه جای دنیا وجوددارند، حتی ممكن است یكی از فسیلهای آنها در نزدیكی جایی باشد كه شما زندگی میكنید! بعضی از دایناسورها، بسیار شبیه پرندگان امروزی بودند و ممكن است دایناسورها اجداد پرندگان امروزی باشند.
اگرچه فسیلهایدایناسورها،‌حداقل از سال 1818 كشف و مورد بررسی قرار گرفته اند، اما نامدایناسور (دینوس به معنی وحشتناك و ساروس به معنی سوسمار است)، در سال 1842، توسطكالبدشناس انگلیسی سر ریچارد اوون،‌ به این موجودات داده شد. در آن زمان تنها سهنوع دایناسور مگالوزاروس، ایگوانودون و هیلائوزاروس شناسایی شده بود كه دایناسورهایبسیار بزرگی بودند. 
قدیمیترین دایناسور شناسایی شده،اوراپتور است كه دایناسوری گوشتخوار بوده و 228 میلیون سال قبل می زیسته است. تا كنون، حدود 500 جنس و تعدادخیلی بیشتری گونه از دایناسور شناسایی شده است. تقریبا چند ماه یكبار(گاهی اوقاتچند هفته یك بار) فسیل جدیدی از زیر خاك بیرون می آید.

- بهره هوشی برخی از دایناسورها :

خصوصیات دایناسورها
خزندگان کوچک اولیه بدن و دم دراز و 4 اندام کوتاه و 5انگشت داشتند. به جز شکل عمومی ویژگیهای کلی دیگر عبارتند از
» افزایش اندازه به نسبتهای بسیار بزرگ در برونتوزورها.
» بوجود آمدن جوشن و سلاح دفاعی از جمله صفات پوستی و شاخها و یا خارهای سر دربعضیدینوزرها.
» ساختمان سبک به منظور دویدن تند با 4 یا 2 پا در سایر دینوزرها.
» سازش با پرواز بوسیله افزودن شدن درازای اندام پیشین و دم و تکامل پرده‌هایپرشی پوست درپتروداکتیلها.
» سازش شدید پوست با زندگی آبی به کمک پاهای بالشتک مانند و بدن دوکی شکل درایکتیوزرها

دلیل از بین رفتن دایناسورها
درباره اینکه خزندگان قدیم از دیدزمینشناسیچگونه ناگهان ناپدید شدند گفته‌های فراوانی وجود دارد. بر طبق یک نظریهابتدایی‌ترین پستانداران تخمهای خزندگان بزرگ را خورده‌اند و به موجب نظریه دیگر کهپذیرفتنی‌تر است. تغییرات آب و هوا مانند کم شدن دما و رطوبت متغیر در خزندگان ومسکنشان تاثیر مخالف گذارده است. در نتیجه از بین رفتن خزندگان در اواخر دورهمزوزوئیک برای پستانداران موقعیت مناسبی بوجود آمده در آن موقع اندازه پستاندارانکوچک بوده و در دوره سوم شروع به تکامل شگفت آوری نموده‌اند.

دایناسورهای گیاهخوار herbivores Dinosaur))
دایناسورهای گیاه خوار از جمله بزرگترین حیواناتیبودند که تا کنون بر روی زمین زندگی کرده اند و برای حفاظت از خود در مقابل حیواناتشکاری به جثه بزرگ خود و بدن مسلح خود متکی بودند. آنها بیشتر اوقات روز را بهچریدن بر رویگیاهانمی‌گذراندند. براکیوزاروس عظیم‌الجثه 25 متر طول و 76 تن وزن داشت . گردن بلندش اورادر رسیدن به رستنی‌هایی که برای دیگر دایناسورها بالا بودند یاری می‌کرد.

دایناسورهای گوشتخوار( carnivores Dinosaur )
این دایناسورها بر روی دو پای عقبی خود حرکتمی‌کردند. برخی نظیر تری نازا روس بدنی سنگین و پاهای قدرتمندی داشتند. آنها ازچنگالها و دندانهای تیز برای کشتن دایناسورهای گیاه خوار استفاده می‌کردند. بعضیدایناسورها نظیر دینونی چوس کوچکتر ، سبکتر و سریعتر بودند. آنها دایناسورهای گیاهخوار ،پستانداران وحشرات را می‌خوردند. این شکارچیان چابک برای غلبه بر شکارخود به صورت گروهی شکار می‌کردند . دینونی چوس دارای پنجه‌ها و چنگالهای بهم پیچیده‌ای بود که طی شکار برای دریدنطعمه به سمت جلو به حرکت در می‌آمد.